Parafia Rzymskokatolicka Św. Andrzeja Boboli

Oaza u Boboli 2020

W trudnych dniach epidemicznych ograniczeń, w dniach od 3 do 15 sierpnia, przy naszej parafii odbywały się Wakacyjne Spotkania Formacyjne Ruchu Światło-Życie. W codziennych spotkaniach brało udział 16 uczestników i ekipa 5 animatorów na czele z ks. Wojciechem.

DZIEŃ 1 (poniedziałek, 3 sierpnia)

Nieśmiało i powoli, przyodziani w maseczki, pierwsi oazowicze przekroczyli mury probostwa... Było chłodno, więc rozpoczynaliśmy w podpiwniczeniu probostwa... W miarę upływu czasu atmosfera jednak ocieplała się...

Podzieliliśmy się na grupy formacyjne: dwie przeżywające Oazę Nowego Życia drugiego stopnia, oraz po jednaj grupie dla Oazy Nowego Życia stopnia pierwszego oraz Oazy Nowej Drogi.

Codziennie w planie dnia miały miejsce: jutrznia, wprowadzenie do tajemnicy dnia, Eucharystia, konferencje lub warsztaty, spotkania w grupach, Namiot Spotkania (rozważanie Pisma św. przed Najśw. Sakramentem) oraz modlitwa na zakończenie. Kolejne dni naznaczone zostały przeżywanymi kolejno tajemnicami różańca - na początek Zwiastowanie...


DZIEŃ 2 (wtorek, 4 sierpnia)

Pomimo deszczowej aury w naszych sercach świeciło słońce... Rozkręcaliśmy się... Tego dnia weszliśmy w klimat adwentu za sprawą drugiej radosnej tajemnicy różańcowej - Nawiedzenia...


DZIEŃ 3 (środa, 5 sierpnia)

Przeżywaniu tego dnia towarzyszyła tajemnica i radość Bożego Narodzenia... Była i choinka na początku spotkania, śpiew kolęd, symboliczna stajenka, ale najważniejszy był Jezus - Emmanuel - Bóg z nami...


DZIEŃ 4 (czwartek, 6 sierpnia)

W przypadające w Kościele powszechnym święto Przemienienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad tajemnicami Ofiarowania i Znalezienia Jezusa w świątyni. Towarzyszył nam również znak światła i wody - co celebrowaliśmy w procesji ku grocie Matki Bożej. Uczestnicy ONŻ st. 1 mogli też uroczyście wybrać Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.


DZIEŃ 5 (piątek, 7 sierpnia)

Wchodzimy w tajemnice bolesne różańca świętego - Modlitwa w Ogrójcu. Te dni przeżywamy podobnie do Wielkiego Postu... Jednakże spotkała nas wielka radość, odwiedził naszą wspólnotę ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, zachęcając do wierności Jezusowi i kontynuowania formacji oazowej pomimo utrudnień. Radość spotkania mogliśmy przeżywać po raz pierwszy w nowej altanie, która stanęła w farskim ogrodzie.


DZIEŃ 6 (sobota, 8 sierpnia)

Tego dnia weszliśmy w trudną tajemnicę biczowania Jezusa. Była to okazja do stanięcia oko w oko z tym, co na co dzień nas "biczuje". ONŻ st. 2 rozważała tajemnicę plag egipskich.


DZIEŃ 7 (poniedziałek, 10 sierpnia)

Po niedzielnej przerwie kontynuowaliśmy nasze spotkania formacyjne. OND w formie warsztatów dotyczących trwania we wspólnocie, ONŻ st. 1 - "szkołę modlitwy", a ONŻ st. 2 - "szkołę liturgii". Nie zabrakło oczywiście jutrzni, Eucharystii oraz Namiotu Spotkania.


DZIEŃ 8 (wtorek, 11 sierpnia)

Szczególnym momentem tego dnia, przeżywanego w świetle tajemnicy niesienia krzyża, była przeżywana "w terenie" Droga Krzyżowa, której rozważania przygotowali sami uczestnicy. Trochę chyba zdziwiliśmy mieszkańców i przechodniów...


DZIEŃ 9 (środa, 12 sierpnia)

Dzień śmierci Jezusa na krzyżu przeżywaliśmy nieco inaczej. Rano spotkała się tylko część naszej wspólnoty (uczestnicy OND i ONŻ st. 1).

Późnym popołudniem spotkali się natomiast uczestnicy ONŻ st. 2, by przeżyć celebrację Exodusu. Cechą charakterystyczną rekolekcji tego stopnia jest jego skoncentrowanie na rozważaniu Księgi Wyjścia, a dokładnie rozważanie tajemnicy wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej jako alegorii naszego wychodzenia z niewoli grzechu. Dlatego celebracja Paschy Izraelitów, ich drogi do ziemi obiecanej mają szczególne znaczenie. Wieczór ten składał się więc z kilku elementów: symbolicznej paschy żydowskiej, celebracji tajemnicy ognia, katechezy (w altanie), przejścia przez Morze Czerwone - odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Całość zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą.


DZIEŃ 10 (czwartek, 13 sierpnia)

Powraca radość - to dzień Zmartwychwstania. Ważnym punktem dnia był czas adoracji i okazja, by przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. W czasie Eucharystii jeszcze raz cała wspólnota odnowiła chrzcielne przyrzeczenia, a na zakończenie dnia, w ramach "małego co nieco" mogliśmy skosztować wspaniałych wielkanocnych babeczek.


DZIEŃ 11 (piątek, 14 sierpnia)

Celebrowaliśmy tajemnicę Wniebowstąpienia Jezusa i Zesłania Ducha Świętego. Odwiedzili nas przedstawiciele katolickiej hurtowni "Emmanuel".


DZIEŃ 12 (sobota, 15 sierpnia)

To ostatni dzień naszej wakacyjnej OAZY. Spotkaliśmy się po południu, rozpoczynając od spotkań w małych grupach. O 16.00 uczestniczyliśmy wraz z parafianami w Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył ks. proboszcz. O 17.00 rozpoczęliśmy Godzinę Świadectw, podczas której mieliśmy okazję podzielić się doświadczeniem wspólnie przeżywanych spotkań formacyjnych. Ostatnim akordem była agapa - czas podziękowań, radości i wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku.

Mamy nadzieję, że przeżycia z OAZY u BOBOLI na długo pozostaną w pamięci uczestników i wydają prawdziwie Boże owoce...